معرفی سرامیک های پرسلانی

سرامیک های پرسلانی (Porcelain Ceramics):

 

سرامیک های پرسلانی به سرامیک های کاملاً شیشه ای (Fully Vitrified)  با درصد جذب آب مساوی یا کمتر از ۰٫۵ % درصد جرمی شامل گروه های  AIa و BIa از جنس ترکیبات خاک کائولن که در دمای حدوداً ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد پخته می شوند، اطلاق می شود. دارای استحکام زیاد با سطوح مات، لعابدار و پولیشد. با توجه به مواد تشکیل دهنده و فرآیند پخت و تولید این محصولات از ویژگی های فنی منحصر بفردی برخوردار هستند.

سرامیک های پرسلانی به سه گروه تقسیم می شوند:

FB: FULL BODY PORCELAIN

CB: COLORED BODY PORCELAIN

NB: NORMAL BODY PORCELAIN

FB: سرامیک های پرسلانی گروه فول بادی یا همان سرامیک های تمام بدنه، در این نوع سرامیک ها سطح و بدنه محصول دارای رنگ یکسان می باشد. این ویژگی بعد و عمق بیشتری به محصول می دهد و در مواردی که در اثر ضربه سطح سرامیک دچار آسیب شود چون رنگ سطح و بدنه سرامیک یکسان می باشد آسیب قابل تشخیص نیست. سرامیک های فول بادی بهترین محصول برای فضاهای پرترافیک می باشند. مضافاً اینکه این سرامیک ها در کنج های بیرونی و برگشت به دلیل یکسانی رنگ بدنه و سطح عملکرد بسیار بهتری از سرامیک های معمولی دارند. سرامیک های مونوکالر برند PMA با مشخصات فنی، مکانیکی و شیمیایی ممتاز در این گروه قرار می گیرند.

 

 

 

 

CB: در این نوع سرامیک ها رنگ سطح و بدنه مثل سرامیک های فول بادی همرنگ نبوده و با اختلاف جزئی در آن طیف قرار دارد. در این گروه، بدنه دارای رنگ نزدیک به سطح بوده و سطح سرامیک نیز دارای رنگ و طرح و چاپ مختلف می باشد. سرامیک های استراکچر دار نیز در این گروه قرار می گیرند. این گروه سرامیک ها نیز مانند سرامیک های فول بادی به دلیل نزدیکی رنگ بدنه با سطح در موارد آسیب دیدگی سرامیک و نیز در کنج های بیرونی و برگشت ها عملکرد بهتری دارند. انواع سرامیک های لعاب مات ترافیکی این گروه نیز بعد از سرامیک های گروه فول بادی برای محل های پرترافیک ماندگاری بالایی دارند. در حال حاضر این گروه محصول صرفاً توسط عرضه کنندگان معتبر اروپایی و برند داخلی PMA با مشخصات فنی، مکانیکی و شیمیایی ممتاز عرضه می گردد.

 

 

 

 

NB: در این نوع سرامیک ها بدنه پرسلان عادی فاقد رنگ محصول از رنگ های بدنه تشکیل شده و سطح آن دارای رنگ و طرح متفاوت می باشد. بدین صورت که بر روی یک بدنه یکسان طرح و رنگهای مختلفی چاپ می شود. این نوع سرامیک ها از نظر قیمت در سطح پایین تری نسبت به دو گروه دیگر قرار دارند. در حال حاضر تولیدات اغلب کارخانجات داخل کشور از این گروه محصول می باشد. این گروه محصول به دلیل سهولت در تولید و پایین بودن قیمت توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می گردد. به منظور تامین نیازهای پروژه های اقتصادی تر شرکت سرامیک پرسلانی PMA نسبت به تولید این گروه محصولات نموده است.  شایان ذکر است بدلیل نوسان رنگ خاک های معدن و عدم استفاده از رنگ در بدنه این محصولات نوسان SHADE در هر دوره تولید ممکن است شدیدتر باشد.

 

 

 

 

الزامات و مشخصات فنی این نوع محصولات در استاندارد ملی ایران INSO 25 و استاندارد اروپا EN 14411 تشریح گردیده است. این سرامیک ها دارای طرح و رنگ و سطوح متنوع، تلرانس ابعادی بسیار محدود، مقاومت شیمیایی بالا، دوام بالا در برابر سایش، عدم لکه پذیری، امکان استفاده در نما، کف های پرترافیک، امکان استفاده در مکان هایی که در معرض اسیدشویی هستند و …. را دارند. در ادامه برخی از ویژگی های منحصربفرد این نوع سرامیک ها شرح داده می شود.

 

جذب آب: مطابق استاندارد جذب آب این سرامیک های بسیار پایین می باشد. Eb ≤ %۰٫۵ این میزان جذب آب کم باعث می شود محصول قابلیت نصب در همه فضاها اعم از فضای داخلی و نمای بیرونی ساختمان را دارا باشد. جذب آب کم این محصول را در برابر لکه پذیری نیز مصون می دارد و علاوه بر آن نشانه ای از تراکم بالای محصول نیز می باشد.

تلرانس ابعادی محدود: سرامیک های پرسلانی با توجه به مواد تشکیل دهنده مرغوب و نوع فرآیند تولید و انجام فرآیند های (Chamfering & Rectify) دارای تلرانس ابعادی بسیار محدود می باشند.

مقاومت شکست و مدول گسیختگی: با توجه به سرامیک های پرسلانی بویژه در روش تولید پرس خشک تحت فشار پرس های سنگین قرار می گیرند دارای مقاومت شکست و مدول گسیختگی بالایی هستند که این ویژگی امکان نصب آنها در فضاهای پُرترافیک، صنعتی، نمای خارجی و کف کاذب را برای این محصول فراهم می کند.

مقاومت در برابر سایش: تراکم بسیار بالایی این محصولات باعث می شود در برابر سایش مقاومت بالایی از خود نشان داده و حسب نوع محصول (لعابدار یا بدون لعاب) امکان استفاده در فضاهای پُرترافیک (براساس کلاس سایش محصول) را داشته باشند.

مقاومت در برابر حریق: اساسا سرامیک بعنوان یک ماده مقاوم در برابر آتش شناخته می شود و در کلاس A1  طبقه بندی می شود. که مطابق استاندارد بالاترین کلاس واکنش در برابر آتش می باشد.

Annex G از استاندارد اروپا EN 14411

 

مقاومت در برابر یخبندان: با توجه به جذب آب پایین این محصولات در برابر انبساط و انقباض های ناشی از یخبندان مقاوم بوده و در اثر سیکل یخبندان دچار هیچگونه آسیبی نخواهد شد. این ویژگی باعث استفاده از محصول در مناطق سردسیر و همچنین نمای خارجی ساختمان می شود.

 

مقاومت در برابر شوک حرارتی: اساسا سرامیک های پرسلانی در برابر شوک های حرارتی مقاوم هستند.

مقاومت در برابر لکه: جذب آب بسیار پایین سرامیک های پرسلانی باعث مقاومت بالا در برابر لکه می شود.

عدم محدودیت تامین: سرامیک های پرسلانی با توجه به تکنولوژی های نوین تولید امکان تهیه در متراژ بالا و با طرح و رنگ یکسان را برای پروژه های بزرگ فراهم می کنند. بعنوان نمونه در سایز ۶۰۰×۱۲۰۰ mm سرامیک پرسلانی امکان تهیه در متراژهای بالا به سادگی فراهم است که این امر کمک شایانی به کیفیت ساخت پروژه می کند.

وزن مخصوص: وزن مخصوص سنگهای طبیعی مورد استفاده درکارهای ساختمانی نظیر تراورتن، گرانیت و مرمر حدود ۲۷۰۰-۲۸۰۰ kg/m3 می باشد در حالی که سرامیک های پرسلانی حدود ۲۲۰۰ kg/m3 می باشد که در حدود ۲۵% سبکتر می باشند.

ضخامت: ضخامت سنگ مورد استفاده در نماسازی حدود ۲۰ mm و بیشتر می باشد در حالیکه سرامیک پرسلانی ۱۱ mm ضخامت دارد. با توجه به وزن مخصوص سنگ گرانیت، بعنوان نمونه وزن یک مترمربع سنگ گرانیت با ضخامت ۲۰ mm در حدود ۵۶ kg می باشد.

عدم تغییر رنگ محصول: سرامیک های پرسلانی با توجه به اینکه در دماهای بالا (حدود ۱۲۱۰ درجه سانتیگراد) و زمان طولانی پخت می شوند به مرور زمان دچار رنگ پریدگی و تغییر برق و جلا نخواهند شد.

 

اساس طبقه بندی:

کاشی های سرامیکی بر اساس روش تولید و میزان جذب آب به گروه های مختلف تقسیم بندی می شوند.

 

روشهای تولید:

روش تولید اکسترود Extruded tiles): A)

یک روش شکل دادن سرامیک ها که برای تولید با سطح مقطع ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. طول قطعه نیز با بریدن قطعه مورد نظر در زوایای مناسب مشخص می شود. بدنه هایی که در اکستروژن سرامیک ها مورد استفاده قرار می گیرند، کاملاً با بدنه های پرس شده متفاوت هستند. رطوبت بدنه های اکسترود شده بسته به مواد خام می تواند از ۱۴-۱۵% تا ۲۰-۲۲% افزایش یابد. فرآیند اکستروژن سرامیک ها شامل عبور یک بدنه از روزنه با شکل مشخص است. پس از این مرحله بدنه ای با سطح مقطع ثابت ایجاد می شود که برای ایجاد قطعه با طول مورد نظر برش می خورد.

 

روش تولید پرس خشک Dry-pressed tiles): B)

روش پرس خشک اقتصادی ترین روش تولید سرامیک در حجم انبوه با کیفیت مطلوب می باشد. در این روش گرانول مواد اولیه با توجه به فرمول بدنه سرامیک مخلوط شده در سیلندرهایی با مقداری آب و بال میل ساییده شده به صورت پودر بسیار ریزی که به آن گرانول می گویند درآمده توسط اسپری شدن در خشک کن رطوبت اولیه خود را از دست داده در قالب های متناسب با سایز و شکل سرامیک تحت فشار بالا پرس خورده (بیسکوئیت شده) سپس وارد کوره می گردد. این روش تولید باعث استحکام بالا و جذب آب پائین سرامیک می گردد.

 

جذب آب (Water absorption):

بر اساس جذب آب، Eb سه گروه وجود دارد.

این گروه ها به کاشی های با جذب آب کم، متوسط و زیاد تقسیم بندی می شوند:

گروهI:  کاشی با جذب آب کم  Eb ≤ %۳

گروه II: کاشی با جذب آب متوسط  %۳<Eb≤%۱۰

گروه III: کاشی با جذب آب زیاد  Eb ≥ %۱۰

 

سرامیک پرسلان لعابدار (Glazed porcelain tile):

سرامیک های پرسلانی هستند که سطح آنها با یک لایه لعاب که معمولاً رنگی می باشد و در حین مراحل تولید پولیشد می شود و ظاهر براقی به سرامیک می بخشد.

 

سرامیک پرسلان بدون لعاب (Unglazed porcelain tile):

سرامیک پرسلان بدون لعاب فاقد لعاب رنگی بوده و سطح آنها از براقیت کمتری برخوردار است.

 

سرامیک پولیشد (Polished tile):

به سرامیک هایی گفته می شود که سطح آنها پس از اتمام مراحل پخت در فرآیندی نظیر پولیش کردن سنگ طبیعی پس از برداشته شدن لایه سطحی توسط برس های مخصوص براق می شوند. در حین این فرآیند تخلخل های میکروسکوپی بر روی سطح سرامیک ایجاد می شود که در صورت عدم استفاده از پوشش محافظ مناسب موجب لکه پذیر شدن محصول می گردد.

 

سرامیک تمام بدنه (Full body):

سرامیک های Full body  یا تمام بدنه سرامیک هایی هستند که رنگ سطح و بدنه در آنها یکسان می باشد. این سرامیک ها به دلیل وجود رنگ در کل بدنه آنها اثرات سایش در سطح آنها کمتر دیده می شود لذا برای استفاده در فضاهای پرترافیک مناسب می باشند.

 

کاشی های اصلاح شده ابعادی (Rectified tile):

کاشی های سرامیکی که بعد از پخت و خارج شدن از قالب تحت سایش مکانیکی دقیق لبه ها قرار می گیرند تا دارای ابعاد دقیق تری باشند.

 

لعاب (Glaze):

پوشش شیشه ای غیر قابل نفوذ است.

 

سرامیک (Double Loaded Charged)  به چه نوع سرامیکی گفته میشود؟

سرامیک double loaded  از یک لایه بیسکویت نازک و پوشش  میکرونیزه  که دو لایه در مرحله پختن به هم پرس می شوند تشکیل شده است . Double loaded porcelain  از دو لایه پرسلانی که بر روی هم پرس شده اند تشکیل شده است. لایه رویین با ضخامت ۵-۲ میلیمتر  بر روی لایه پرسلانی زیرین پرس میگردد.

 

تنوع Shade  به چه معنی است؟

تقسیم یک مجموعه از یک محصول در تُنالیته کد های متفاوت : در یک رنگ ( با تفاوت بسیار جزئی در نوانس) برق و طرح یکسان به دلیل ترکیب موارد خام , تفاوت های ایجاد شده در طی مرحله تولید و گونه شناسی محصولات.

V1:  تفاوت اندک ( حداقل تفاوت SHADE  ممکن در بین قطعات موجود . پس از نصب ظاهری یکپارچه بدست می آید)

V2 : تفاوت متوسط کم ( تفاوت SHAD کم . پس از نصب  در کف و یا دیوار ظاهری متعادل بدست می آید)

V3: تفاوت بالا ( تفاوت قابل توجه در SHADE   . رنگ یکسان است ولی طرح ها تفاوت پیدا می کنند)

V4 : تفاوت تصادفی  ( بالاترین تفاوت SHADE  ممکن . رنگ ها از کاشی به کاشی دیگر تفاوت پیدا می کند)

 

 

اندازه اسمی (Nominal size):

اندازه ای است که برای معرفی محصول بکار می رود.

 

اندازه کاری (Work size):

اندازه ای است که بوسیله تولید کننده مشخص می شود و باید پس از اعمال انحراف های مجاز با اندازه واقعی مطابقت داشته باشد.

 

اندازه واقعی (Actual size):

اندازه ای است که بوسیله اندازه گیری بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۲- ۹۱۶۹ (تعیین ابعاد و کیفیت سطح) بدست می آید.

 

اندازه توصیفی (Coordinating size):

عبارتست از اندازه کاری بعلاوه عرض بند.

 

اندازه مدولار (Modular size):

اندازه کاشی ها بر اساس مدول های ۵M, 3M, 2M, M همچنین ضرایب یا کسری از آنها به جز برای کاشی های که مساحت سطح آنها کمتر از ۹۰۰۰ mm2 باشد.

یادآوری ۱: کاشی هایی که مساحت سطح آنها کمتر از ۹۰۰۰ mm2 باشند بعنوان کاشی های غیر مدولار محسوب می گردند و کاشی هایی که مساحت سطح آنها مساوی یا بیشتر از ۹۰۰۰ mm2 باشند می توانند بعنوان کاشی های مدولار محسوب شوند.

یادآوری ۲: ۱ M = 100 mm

 

اندازه غیرمدولار (Non-modular size):

اندازه ای که بر حسب مدول M نیست.

 

رواداری (Tolerance):

تفاوت بین محدوده های مجاز اندازه را گویند.

 

استانداردها:

ویژگی ها و مشخصات فنی سرامیک های پرسلانی در استاندارد جهانی ISO 13006، استاندارد اروپایی EN 14411 و استاندارد ملی ایران به شماره INSO 25 تشریح گردیده است.

 

ویژگی ها:

·       امکان در نظر گرفتن لایه عایق در زیر نما

·       اعمال بار مرده کمتر به سازه

·       سرعت اجرا

·       سهولت در اجرا

·       امکان تعویض پنل های سرامیک بصورت مجزا

·       مقاومت در برابر یخبندان

·       مقاومت در برابر عوامل جوی و مواد شیمیایی و اشعه UV

·       لک پذیری پائین

·       انعطاف پذیری در اجرا

·       قابلیت نصب در سازه های بلند مرتبه

·       ماندگاری و دوام بالا

·       زیبایی منحصر بفرد

·       رنگ و طرح نامحدود

·       ضایعات بسیار کم در هنگام حمل و نقل و نصب

·       امکان تهیه سرامیک با رنگ یکنواخت در متراژ زیاد

 

برای دانلود فایل بر روی “معرفی سرامیک های پرسلانی” کلیلک بفرمایید.

 

واحد آموزش، تحقیقات و پشتیبانی فنی شرکت پیشگامان معماری آریا

نظرات کاربران