لزوم تعبیه بند و درز انبساط

لزوم تعبیه بند و درز انبساط در نصب سرامیک

لزوم تعبیه بند: در فرش کف با سرامیک پرسلانی و یا کفپوش های دیگر نظیر کاشی، سنگ و …. تعبیه بند و پر کردن آن با مواد بندکشی مناسب به یک اجرای بادوام و ماندگار کمک شایانی می کند. در ادامه چند مورد از مزایای تعبیه بند در نصب اشاره می کنیم:

  • جلوگیری از رشد قارچ و باکتری و نظافت بهتر با استفاده از مواد بندکشی
  • سهولت در تعویض سرامیک های آسیب دیده
  • دوام بالا با ایجاد قاب یکپارچه اطراف هر قطعه از سرامیک
  • زیبایی و یکپارچگی بصری
  • پوشش رواداری های نصب سرامیک
  • پوشش رواداری های مجاز محصول

توصیه های منابع فنی رسمی در خصوص تعبیه بند:

نشریه ۵۵ (مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی)

بند ۱۷-۳-۱-۴ فرش کف با سرامیک: فاصله بین قطعات سرامیک ۲ تا ۵ میلیمتر و عموماً بطور متوسط ۳ میلیمتر است.

استاندارد ملی ایران شماره  ۳-۱۲۴۹۵

بند ۲۳-۵ اتصالات: توصیه می شود عرض فضاهای اتصالات در کاشی کاری سرامیکی از ۳ میلیمتر کمتر نباشد.

استاندارد (BS-5385  (part1-2018:

Smaller tiles up to 600 mm length should have a minimum joint with of 2 mm,while larger tiles up to 1200 mm length should have  at least a 3 mm grout with. In the case of ceramic panels, the grout with needs to be increased relative to the size of the panel. For instance a 3 m panel will require a joint width of 5 mm.

استاندارد جهانی ISO 13006:2012

لزوم تعبیه درز انبساط:

همانطور که می دانیم اجسام دارای ضریب انبساط حرارتی هستند و هر کدام با توجه به حالت فیزیکی که دارند به تغییرات دمایی پاسخ می دهند. افزایش طول در اثر تغییرات دما با عنوان “ضریب انبساط حرارتی خطی” شناخته می شود. این ضریب در واقع بیان می کند به ازاء هر درجه افزایش دما، جسم چه افزایش طولی خواهد داشت. ضریب انبساط حرارتی خطی به جنس جسم بستگی دارد و از ویژگی های آن است. میزان این ضریب متناسب با طول جسم و تغییر دمای آن است. در مورد سرامیک های پرسلانی این ضریب بطور متوسط در حدود 𝞪 =۶×۱۰ °C-1 می باشد.

توصیه های منابع فنی رسمی در خصوص تعبیه درز انبساط:

استاندارد ملی ایران شماره  ۱-۱۲۴۹۵  

بند ۶-۵  درزهای انبساطی

ملاحظات لازم در خصوص ایجاد درزهای انبساطی را باید در مرحله طراحی مد نظر قرار داد. عواملی مانند انقباض خشک شدگی و رطوبت و تغییرات دمایی باعث ایجاد فشارهای ناشی از جابجایی در سطح کاشی کاری می شوند که این فشارها گاهی اوقات می توانند باعث از دست رفتن چسبندگی، شکم دادن یا ترک خوردگی کاشی کاری شوند. گاهی ممکن است لازم شود درزهای انبساطی کاشی کاری از میان لایه کاشی و بستر آن عبور کرده و حداقل ۶ میلیمتر عرض داشته باشند. موقعیت درزهای انبساط را طراح در مراحل طراحی تعیین می کند که مثال هایی از این موقعیت ها شامل: روی درزهای انبساطی ساختاری، در زوایای عمودی داخلی و در مراکز ۳ متر تا ۵/۴ متر بصورت عمودی و افقی، در مکانهایی که احتمال تشدید و تجمع فشارها وجود دارد (برای مثال به هنگام تغییر خطوط تراز) و… می باشد.

هندبوک نصب کاشی و سرامیک آمریکا

TCNA Handbook for Ceramic, Glass, and Stone Tile Installation  ۲۰۱۱

فواصل قرارگیری درزهای انبساطی:

فضای داخلی از ۶ متر تا ۸ متر در هر جهت.

فضای خارجی و یا فضای داخلی که در معرض تابش مستقیم نورخورشید یا رطوبت قرار دارند از ۵/۲ متر تا ۵/۳ متر در هر جهت.

توصیه های بندکشی و پرکردن درز انبساط در سطح فرش شده با سرامیک پرسلانی:

توصیه می شود در فواصل مناسب با تقسیم سطح کار به بلوک هایی با ابعاد مناسب، در بندهای داخل بلوک ها از مواد بندکشی پایه سیمان و در بندهای اطراف بلوک ها از پروفایل های درز انبساط استفاده نمود. در صورت عدم امکان استفاده از پروفایل درز انبساط می توان از ترکیب پودر بندکشی پایه سیمان و مواد انعطاف پذیر پلی اورتان که دارای خاصیت انعطاف پذیری استفاده کرد. بعنوان نمونه در شکل زیر مشاهده می شود که سطح سرامیک شده به ۴ بلوک تقسیم شده و توسط ترکیبی از بندکشی مواد سیمانی (رنگ زرد) و موادبندکشی انعطاف پذیر (رنگ آبی) اجرا شده است. شایان ذکر است در این حالت عرض همه بندها یکسان می باشد.

اجرای سرامیک کف با ابعاد ۶۰۰*۶۰۰ میلیمتر و تعبیه بند ۵ میلیمتر، بندکشی با ترکیبی از مواد بندکشی سیمانی (رنگ زرد) و مواد انعطاف پذیر در درزهای انبساط (رنگ آبی) انجام شده است.

تذکر: ابعاد شماتیک می باشد.

استفاده از پروفایل مخصوص درزانبساط

در تصویر زیر مشاهده می شود که کف سرامیک شده با ترکیب مواد بندکشی سیمانی (رنگ زرد) و مواد بندکشی انعطاف پذیر (رنگ آبی) بندکشی شده است. همانطور که در تصویر مشخص است امتداد مواد بندکشی انعطاف پذیر قطع نشده و بصورت یک قاب اطراف سرامیک ها درآمده است.

سرامیک کف فرودگاه بولونیا-ایتالیا

برای دانلود فایل بر روی “تعبیه بند و درز انبساط” کلیک بفرمایید.

واحد آموزش، تحقیقات و پشتیبانی فنی شرکت پیشگامان معماری آریا

نظرات کاربران

سلام اطلاعات خیلی خوب بود ممنون